O mnie

Urodziłem się w Warszawie, mieszkam w Wilanowie. Piszę i wydaję książki od 2012 roku. Wszystkie ukazały się w wersji papierowej – niestety obecnie są trudno dostępne. Pojawiają się czasem na portalach sprzedaży internetowej i co roku na licytacjach WOŚP.

O swoim życiu mogę powiedzieć, że jest bardzo ciekawe. I składa się na to stwierdzenie wiele faktów. Pracowałem na różnych stanowiskach i wykonywałem kilka zawodów. Zacząłem od urzędnika państwowego (nuda), później byłem managerem w handlu zagranicznym – dochodząc do stanowiska szefa dużych budów za granicą, prezesem w firmie eksportowo-importowej, tłumaczem literatury technicznej, biegłym sądowym, zastępcą dyrektora instytutu.

Ujmując geograficznie mieszkałem blisko 12 lat poza Polską, w trzech polskich  miastach. Funkcjonowałem wśród innych kultur,  pośród ludzi z różnych środowisk społecznych i zawodowych. Mówię po hiszpańsku, rosyjsku, angielsku i niemiecku.

NIE PROŚCIE O WYBACZENIE – to opowiadanie kryminalne wydane w 2012 roku, wznowione w 2019 r. w wersji znacznie rozszerzonej. Jest dostępne za darmo w wersji e-booka na stronie autora w menu „książki ebooki do pobrania”. Hiszpańska wersja tej powieści sensacyjnej nosi tytuł – NO ESPERÉIS QUE OS PERDONEN NOVELA POLICIACA – została wydana pod pseudonimem ( autor – Steve L. Grotte). Inspiracją były kryminały szwedzkich autorów. Jest dostępna gratis w „Libros ebook para descargar” na hiszpańskiej stronie autora.

PO WĄSKICH ŚCIEŻKACH – druga moja książka, w której posłużyłem się pseudonimem autora - Wojciech Poraj, wydana wiosną 2015 roku, a jesienią ukazało się jej drugie wydanie – wersja rozszerzona. Jest to zbiór opowiadań opartych na faktach i doświadczeniach własnych oraz bliskich mi osób.

NIEDAWNO W ROYAN – zbiór nowel wraz z prozą poetycką jest moją trzecią książką, wydaną pod własnym nazwiskiem w kwietniu 2017 roku. Jest kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia celu omówionego w „Idei bloga”.

EMILIA GRANICE MIŁOŚCI - to wciągająca opowieść o uczuciu łączącym Polkę – tytułową Emilię i Klausa, bogatego niemieckiego przedsiębiorcę. To opowieść o ludziach z ekstremalnie odmiennych rzeczywistości, którzy wbrew zawieruchom historii, ryzykując bezpieczeństwo, decydują się być razem. Autor osadził epicentrum akcji wdramatycznych latach stanu wojennego i późniejszych latach PRL, widzianych zza zachodniej granicy – z perspektywy tytułowej Emilii, którą 13 grudnia ’81 zatrzymuje w RFN, na dłużej i trwalej, niż mogłaby przypuszczać. Wojciechowi Wilczyńskiemu udało się w tej książce w oryginalny sposób ująć tematy emigracji, różnic kulturowych i niełatwej miłości w trudnych czasach. Jak sam jednak podkreśla, najważniejsze jest w tej książce przebijające się ostrzeżenie, by systemowe zniewolenie Polski już nigdy się nie powtórzyło. Powieść jest dostępna za darmo w wersji e-booka na stronie autora w menu „książki ebooki do pobrania”.

Z wszystkich podróży wracam z własnymi materiałami video, natomiast moi przyjaciele są miłośnikami fotografii. Drogi internauto, z radością podzielę się z tobą ich sztuką – zdjęcia są fantastyczne. Zilustruję nimi reportaże i felietony.

Wojtek Wilczyński

Potwierdzeniem sensu prowadzenia mojej strony w wersjach  hiszpańskiej i polskiej są nie tylko maile i wpisy na Facebooku, także bieżąca korespondencja listowna.

Jestem fanem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z radością przekazuję moje książki na aukcje charytatywne - ostatnio w latach 2017 , 2018 i 2020

W roku 2017- https://aukcje.wosp.org.pl/ksiazki-w-poraja-i-w-wilczynskiego-z-autografami-i4124125

W roku 2018 - https://aukcje.wosp.org.pl/ksiazka-niedawno-w-royan-i5799598

W roku 2020 - https://archiwum.allegro.pl/oferta/wojciech-wilczynski-emilia-granice-milosci-i8739488783.html

W roku 2021 - https://allegro.pl/oferta/wojciech-wilczynski-nie-proscie-o-wybaczenie-2-10006154235

Ukazało się grudniowe 2020 wydanie PANORAMY - magazynu RADIA POLONIA - MONTREAL KANADA. Znajdziecie w nim w menu KULTURA trzy moje opowiadania: NADZIEJA, NOC SYLWESTROWA i ŚNIEG W NOWY ROK, także w wersji audiobook. Zaproszono mnie do grona redakcyjnych współpracowników - krótka notka o mnie jest w menu REDAKCJA. PANORAMA, ukazuje się co miesiąc w wersji online i papierowej. RADIO POLONIA - MONTREAL KANADA jest popularną stacją polonijną, jej program dociera do Polonii na całym świecie.

Zachęcam do słuchania i czytania RADIA POLONIA MONTREAL KANADA.
Dowiedz się więcej

WYWIAD W RADIO
W niedzielnej audycji 7 lutego 2021 r. RADIA POLONIA MONTREAL Pani Bożena Szara, red. naczelna tej stacji przeprowadziła ze mną ponad półgodzinny WYWIAD, który jest dostępny pod linkiem:
http://radiopolonia.org/wywiady.htm#wilczynski